"Трансвреме"
- 13 години "Ателие Пластелин" и 9 години "Джобен фестивал"”финансиран по програма „ЕДНОГОДИШНА
ПРОГРАМА ЗА ПОДКРЕПА НА ЧАСТНИ ПРОФЕСИОНАЛНИ ОРГАНИЗАЦИИ В ОБЛАСТТА НА
ИЗКУСТВАТА“ 2020 г. на НФК
- „Г-н Фауст“ – представление на Субтеатър с премиера 20ти февруари 2021 г. – общо 6
представления /заместило „Москва Москва“ на Ателие Виа Негатива/
- “Пътуване към Данте - на живо от Ателие Пластелин” премиера на 19ти юли, общо
седем представления.
- “Пресечни точки” обучителна програма на Милена
Станойевич и Габриела
Петрова /7- 10 май 2021 г/ с презентации на 10 май и на 15 май 2021 г.
- “Джобен фестивал” - тридневен фестивал за
кратките форми в изкуството /14-16 май 2021 г/
- Изложба “Българи - Възрожденци” - едноседмична
изложба /28 юни – 4 юли 2021 г./
-Театрален видео-подкаст “Театрон” /20.06 2021
г./периодично събитие на всеки 2 седмици.
-“Кич и кич” изложба 20.09-03.10 2021 г
През изминалата година Ателие Пластелин имаше четири свои премиерни театрални заглавия :
Представления и концерти:
„Мяра за мяра“, „Зайови небивалици“ – общо три представления с около 40 човека публика.
Концерт на „Strawberry Finns” – 35 души публика.
Общо 6 изложби и инсталации и един арт базар /“Елена Шопова: Сенки под лупа“, „Александър Предов: Източен блок,“ Българи възрожденци“, ,Дерзай/Dare Zine”,“Янко Велков: Кич и кич“ „Мирослав Йорданов: Vanitas“, „Casual Winter Art fair bazaar“/ с обща продължителност 48 дена. Посетени на живо от над 400 души. Онлайн посещения между 40 и 280 гледания за събитие.
Фестивали:
- „Джобен фестивал – пролет 2021“: 3 дни, с
включени 29 събития, посетени на живо от около 160 човека. Излъчвания на живо
следени от 10 до 30 човека. Онлайн гледане на записи между 40 и 180 гледания на
събитие.
- „Квартал фестивал“ : 3 дни, с включени 6 събития /2 ателиета, 2 представления, 1 изложба, 1 концерт/. Ателие Пластелин беше посетено общо от около 150 човека, от които 50 за представленията и концерта.
Онлайн събития:
- Пет представления на Форум театър на „Театър
Цвете“ – общо около 70 онлайн зрители.
- 13 епизода на Театрален видеоподкаст
„Театрон“ – „Какво е Адът на Данте?“ – средно 100-120 гледания на епизод.
- Премиерно представление на Ателие Via Negativa – „Този като всяка друга машина за спомени“ – предавано само на живо /22 гледания/
Обучения
-
„Пресечни точки“ – обучение по Театър на сетивата с 10 участника и 40 души
публика на представянията
-
„Фотолаборатория по сетивна фотография“ 14 уикенда (ноември – юни 2022) с 9-12
участници.
"Времеви зони"
(10 години “Ателие Пластелин” и 5 години "Джобен фестивал")
проект „БЪЛГАРИ ВЪЗРОЖДЕНЦИ“ V-то издание
"Портрет на български писатели и поети"
"Портрет на български кино и театрални артисти"
проект „БЪЛГАРИ ВЪЗРОЖДЕНЦИ“ III-то и IV-то издание 2016г.
„Портрет на Христо Ботев“ и „Портрет на Иван Вазов“
1 юни (откриване) - 14 юни «Портрет на Христо Ботев» (140г. от гибелта му)
15 юни- работна среща на екипа на фондация „Ателие Пластелин“ и авторите на втората изложба
16 юни (откриване) - 29 юни «Портрет на Иван Вазов».
Всеки автор може да участва с до 3 творби.
Включва кратко описание + до 3 снимки на авторска творба.
Допускат се авторски рисунки:туш, молив, акварел, темперни и маслени бои в/у платно, които не съдържат комични или усмиващи намеци.
Хартиените основи е неоходимо да бъдат рамкирани.Организаторите си запазват правото да не приемат за участие творби, които не отговарят на условията.
Проект "АванГрад"
За проекта
Идеята ни е да се представят форми на съвременното изкуството, които все още не са популярни в България, а именно: импровизационен театър, сетивен театър, site-specific театър, улично цирково изкуство и форум театър, които да бъдат преподадени в съответно пет работни ателиета /уъркшопи/.
В нашата визия младежите чрез енергията и креативността си ще увлекат след себе си своите връстници към тези несценични форми на актьорската игра и, запалвайки искрата на любопитството им, ще ги въвлекат в артистичния живот на града, с което ще го направят по- разнообразен и жив.
От няколко години насам има голямо раздвижване около културния живот на столицата и все повече хора, осъзнават нуждата от разнообразие и нови по-качествени културни продукти. Инициативи като „София диша”, „Нощта на музеите” и др. набират все голяма сила и успяват да привлекат повече хора към несценичните пространства и да извадят изкуството на улицата. Една от причините за това раздвижване е възможността на българина да пътува и да сравнява европейските градове с нашите и да изисква все по-настоятелно културния ни живот да заприлича на този на Виена, Лондон, Барселона.
Проектът ни е насочен именно към тази потребност, като в рамките на 5 месеца ще въведем участниците в едни от най- интересните театрални практики от 80-те години на миналия век до ден-днешен. Ще се обърнем към ученици незанимаващи се с театър и студенти, които не са завършили театрални класове. Ще ги обучим в начините да създават театър, не толкова провокирани от драматургичен текст, колкото от фактори като място, хора, истории, геометрия и др. Акцентът ще бъде на първо място върху разпалване на творческия ентусиазъм, свързан със съответната техника, както и върху оригиналността и смелостта на идеите. Защото според нас една от мисиите на изкуството на 21 век е: Всеки човек на земята може да прави изкуство и да го споделя със света посредством социалните мрежи. Известността вече не зависи от държавни граници, институции или авторитет, а от собственото ти желание и вяра в способностите.
Времетраене и съдържание на проекта:
7 пъти по 3 часа дневно обучение по "Форум театър" - водещ Явор Костов
*** *** *** ***
Форум театърът е вид театър, който е създаден от Аугусто Боал като част от това, което той нарича "Театър на потиснатите". Боал създава Форум театъра като средство за постигане на социална промяна. В процеса на игра актьорите или зрителите могат да спрат представлението, най-често това е кратка сцена, в която единия от героите е потиснат по някакъв начин. Публиката предлага различни действия, и взема участие на мястото на някой от актьорите, за да разреши случката на сцената, и да я промени към по-добро.
Съвременното цирково изкуство отдавна е излязло от границите на голямата шатра и чудесно се вписва в екстериора на града. Улични клоуни, фокусници и живи статуи, може да се видят в почти всяка голяма европейска столица. Това, което ще научат участниците в този уъркшоп е да жонглират или да създават комедийни ситуации с преминаващите покрай тях хора. Да привличат вниманието и да го контролират. Една от най-трудните публики е именно на улицата, защото във всеки един момент може да си тръгне.
*** *** *** ***
Сайт спесифик театър – Зад този термин стои произведение на изкуството, създадено, за да съществува на конкретно място. За целта, даден артист взима предвид определено място при планирането и създаването на своето произведение на изкуството. И в зависимост от спецификата на мястото дали: историческа, геометрична, социална и т.н. той създава своето произведение.
*** *** *** ***
Театърът на сетивния Лабиринт е създаден от колумбийския антрополог Енрике Варгас, който го „донася” в Европа в края на миналия век. Разположен на границите между пърформанса, театъра, инсталацията и музиката, той сам по себе си е доказателство, че тези граници не съществуват. Всъщност “Лабиринтът” може да приеме и да включи в себе си всички съществуващи форми на творчество като открито отдава предимство на четирите останали сетива пред визуалното. Ето защо основните събития в него се случват на тъмно, за да провокират и изострят въображението и сетивата – обонянието, вкуса, слуха, тактилността.
*** *** *** ***
Импровизационен театър е театър породен от импулса за създаване. Той почти никога не е свързан с логическото мислене или подготовката. Той разчита външни "дразнители", като тема, звукова или визуална провокация за създаването на произведението. След което самите импровизации могат да останат случили се само веднъж тук и сега или да бъдат пресъздадени отново.
проект „БЪЛГАРИ ВЪЗРОЖДЕНЦИ“ II- ро издание 2014г.
Вероятно на тази дата, това лято, дядо Добри става на 100г.
Каним всички автори, да направим изложба през лятото за него,
негови портрети,
може само очите,
да е разпознаваем образа...
как ще решите темата си е ваша работа...
пишете на atelie.plastelin@gmail.com да коментираме конкретиките.
"Ангели"
10- 20декември (от вторник до петък) 2013г.
проект „БЪЛГАРИ ВЪЗРОЖДЕНЦИ“ I- во издание 2013г.
по повод
140г. от гибелта на Апостола
Роден: 18 юли 1837, Починал: 18 февруари 1873 г. (на 35 г.), София
Подаване на кандидатура за участие до 11 февруари 2013г на atelie.plastelin@gmail.com.
Всеки автор може да участва с до 3 творби.
Включва кратко описание + до 3 снимки на авторска творба.
Допускат се авторски рисунки:туш, молив, акварел, темперни и маслени бои в/у платно, които не съдържат комични или усмиващи намеци.
Хартиените основи е неоходимо да бъдат рамкирани.Организаторите си запазват правото да не приемат за участие творби, които не отговарят на условията.
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Вашето мнение: